Home 2019 Competition News & Annoucement FAQ Download Links Print this page
 

 

SCG Bangkok Business Challenge @ Sasin 2019
February 21-23, 2019
Wednesday, February 20, 2019
09:00 - 16:00 Thailand Track Round (Selection Round) - TBC Sasin
Whole DaySemi-finalist Teams Arrival and Check-inHoliday Inn Express Bangkok Siam (TBC) / Pathumwan Princess
Thursday, February 21, 2019
08:00 - 13:00 Booth Set Up Sasin Hall, 9th fl.
THAILAND TRACK COMPETITION
   
Time/Room Room 723
   
08:30 - 08:55 Thailand Track Finalist Team 1
09:00 - 09:25 Thailand Track Finalist Team 2
09:30 - 09:55 Thailand Track Finalist Team 3
10:00 - 10:25 Thailand Track Finalist Team 4
10:30 - 10:55 Thailand Track Finalist Team 5
 11:00 - 11:25  Thailand Track Finalist Team 6
11:30 - 12:00 Team Briefing Session (Required for all teams & team advisors) & Photo Session Sasin Hall, 9th fl.
12:00 - 13:30 Lunch Room 703, 7th fl.
SASIN ALUMNI ASSOCIATION COACHING ROUND
Time/Room Group A Group B Group C Group D
Room 821 Room 822 Room 521 Room 522
13:00 - 13:25 Semi-finalist
Team A1
Semi-finalist
Team B1
Semi-finalist
Team C1
Semi-finalist
Team D1
13:30 - 13:55 Semi-finalist
Team A2
Semi-finalist
Team B2
Semi-finalist
Team C2
Semi-finalist
Team D2
14:00 - 14:25 Semi-finalist
Team A3
Semi-finalist
Team B3
Semi-finalist
Team C3
Semi-finalist
Team D3
14:30 - 14:55 Semi-finalist
Team A4
Semi-finalist
Team B4
Semi-finalist
Team C4
Semi-finalist
Team D4
15:00-15:25  Semi-finalist
Team A5
Semi-finalist
Team B5
Semi-finalist
Team C5
Semi-finalist
Team D5
16.00 - 20:00 Official Opening Reception
    • SCG Entrepreneurship Forum
    • 60-Second Pitch
    • Start-up Showcase / Cocktail Reception / Winner Announcements: Thailand Track Round, 60-Second Pitch and Start-up Showcase
Sasin Hall, 9th fl.
 

Go to top


Friday, February 22, 2019 : @ Sasin
SEMI-FINAL ROUND COMPETITION
Semi-final Round Group A
Room 821
Group B
Room 822
Group C
Room 521
Group D
Room 522
08:00 - 08:25 Semi-finalist
Team A1
Semi-finalist
Team B1
Semi-finalist
Team C1
Semi-finalist
Team D1
08:30 - 08:55  Semi-finalist
Team A2
 Semi-finalist
Team B2
 Semi-finalist
Team C2
 Semi-finalist
Team D2
09:00 - 09:25 Semi-finalist
Team A3
Semi-finalist
Team B3
Semi-finalist
Team C3
Semi-finalist
Team D3
09:30 - 09:55 Semi-finalist
Team A4
Semi-finalist
Team B4
Semi-finalist
Team C4
Semi-finalist
Team D4
10:00-10:25 Semi-finalist
Team A5
Semi-finalist
Team B5
Semi-finalist
Team C5
Semi-finalist
Team D5
10:40 - 11:30Venture Exhibit       Sasin Hall, 9th fl.
12:00 - 13:30LunchRoom 703, 7th fl.
FEEDBACK SESSION
Feedback from Judges Group A
Room 821
Group B
Room 822
Group C
Room 521
Group D
Room 522
12:30 - 12:50 Semi-finalist
Team A1
Semi-finalist
Team B1
Semi-finalist
Team C1
Semi-finalist
Team D1
12:50 - 13:10  Semi-finalist
Team A2
 Semi-finalist
Team B2
 Semi-finalist
Team C2
 Semi-finalist
Team D2
13:10 - 13:30 Semi-finalist
Team A3
Semi-finalist
Team B3
Semi-finalist
Team C3
Semi-finalist
Team D3
13:30 - 13:50 Semi-finalist
Team A4
Semi-finalist
Team B4
Semi-finalist
Team C4
Semi-finalist
Team D4
13:50-14:10 Semi-finalist
Team A5
Semi-finalist
Team B5
Semi-finalist
Team C5
Semi-finalist
Team D5
14:15 - 14:30
  • Sustainability Award Round Finalists Announcement
  • Semi-final Round Winners Announcement
  • Play-off Round Draw
  • Sasin Hall, 9 th fl.
    SUSTAINABILITY AWARD ROUND COMPETITION
    Time/Room Room 522
    14:30 - 14:55 Sustainability finalist Team 1
    15:00 - 15:25 Sustainability finalist Team 2
    15:30 - 15:55 Sustainability finalist Team 3
    16:00 - 16:25 Sustainability finalist Team 4
       
    PLAY-OFF ROUND COMPETITION
    Time/Room Group A Group B
    Room 821 Room 822
    14:30 - 14:55 Play-off Team A1 Play-off Team B1
    15:00 - 15:25 Play-off Team A2 Play-off Team B2
    15:30 - 15:55 Play-off Team A3 Play-off Team B3
    16:00 - 16:25 Play-off Team A4 Play-off Team B4
    16:30 - 17:10Venture ExhibitSasin Hall, 9th fl.
    19:00 onward
  • International Networking Night
  • Play-off Winners Announcement & Final Round Draw
  • TBC
       
    Go to top

    Saturday, February 23, 2019: @ Sasin
    07:15 - 08:00 Equipment Check Sasin Hall, 9th fl.
    FINAL ROUND COMPETITION
    Time/Room Sasin Hall, 9th fl.
    08:30 - 08:55Finalist Team 1 Sasin Hall, 9th fl.
    09:00 - 09:25Finalist Team 2
    09:30 - 09:55Finalist Team 3
    10:10 - 10:35Finalist Team 4
    10:40 - 11:05Finalist Team 5
    11:10 - 11:35Finalist Team 6

    11:35 - 12:35

    Venture Exhibit and feedback from judges

     
    12:00 - 13:30Lunch Room 703, 7th fl.
    14:00 - 14:30Rehearsal for Award CeremonySasin Hall, 9th fl.
    15:30 - 16:30H.M. THE KING'S AWARD CEREMONYSasin Hall, 9th fl.
     17:30Depart from Sasin to Chaophraya River1st fl. 
    18:15 - 21:15 Dinner Cruise  Chaophraya River

    Sunday, February 24, 2019
    Whole Day Team check-out CU iHouse/Pathumwan Princess
    08:00 – 22:00Cultural Tour of Bangkok (Optional) The Temple of the Emerald Buddha (Wat Phra Kaew), Bai Yoke Sky, Siam Niramit

    Monday, February 25, 2019
    Whole Day Team check-out Holiday Inn Express Bangkok Siam (TBC)/Pathumwan Princess

    [Revised: October 23, 2018]

    Go to top
    Important dates
    October 24 - December 5, 2018
    Online Registration opens and submission of First Round Summary Business Plans

    December 5, 2018
    Deadline for submission of First Round Summary Business Plans

    December 20, 2018
    Semi-finalists & Thailand Track announcement

    February 1, 2019
    Semi-finalists & Thailand Track Final Round Teams Submit Written Business Plan

    February 11, 2019
    Press Conference, Semi-final Round and Thailand Track Round Draw

    February 21-23, 2019
    Competition Days

    February 21, 2019
    Thailand Track (Final Round), Entrepreneurship Forum & 60-Second Pitch @ Sasin

    February 22, 2019
    Semi-final Round, Sustainability Award Round and Play-off Round Competition @ Sasin

    February 23, 2019
    Final Round Competition and Award Ceremony @ Sasin

    February 24, 2019
    Cultural Tour of Bangkok (Compliments of Sasin)
    News updated

    Congratulations to all 2018 Winners and thank you to all participants

    Hosts
    Main Sponsor


    VICTOR